Overview   Agenda   Delegates   Presenting Companies   Team   Selection Criteria   Selection Committee   Investor Jury   Sponsors & Partners   Received Applications   Venture Academy   Press Room   Venue   Accommodation   Contact   Photo Gallery   Testimonials   Awards Winners
Login

Email  
Password  

Wednesday 19 November 2014
19:30 International Venture Club's VIP Dinner
'Invitation only'
 
Thursday 20 November 2014
08:00 Cleantech Summit Rotterdam Day I
'Registration'
09:00 Welcome
[ Room: Diamond Room]
Maarten Struijvenberg (City of Rotterdam)
Alexander Banz (Niton Capital)
Fred van Beuningen (Rotterdam Partners)
09:05 Keynote: Transition towards a circular economy
[ Room: Diamond Room ]
Robert-Jan van Ogtrop (Circle Economy)
09:20 Keynote: Market Trends in Cleantech
[ Room: Diamond Room ]
Richard Youngman (Cleantech Group - Europe)
09:30 Panel Discussion: Market Trends in Cleantech
[ Room: Diamond Room ]
MODERATOR: Richard Youngman (Cleantech Group - Europe)
PANELISTS:
Jos B. Peeters (Capricorn Venture Partners NV)
Simone Arizzi (DuPont de Nemours International)
Jona Hampe (E.ON)
Paul Kloppenborg (Global Cleantech Capital)
10:00 Showcase Growth Company Presentations A
[ Room: Diamond Room ]
'Energy and Efficiency'
Presenters deliver a 6-minute pitch each followed by feedback from 3 Industry Experts
MODERATOR: Fabio Lancellotti (Aster Capital)
PANELISTS:
Nicolas Chaudron (Idinvest Partners)
Luca Venza (IESE Business School, University of Navarra)
Isabelle Schirmer (Investor and Senior Consultant)
11:00 Coffee Break
[ Room: Exchange Hall Foyer]
11:30 Investment Pitch Session I
[ Room: Mees Auditorium]
'Energy and Smart Mobility'
8-minute pitches from Emerging Companies followed by 7-minute Q&A from Investor Jury

EXPERT REVIEWERS:
Alexander Hardtmuth (Entrepreneurs Fund Management LLP)
Jonathan Pulitzer (GE Ventures)
Pierre Egot (Gimv)
Matteo Bonfanti (Quadrivio SGR)
Jay Marathe (Telia Company)

PRESENTERS:
Nicholas Gill (Witt Limited)
Martin Seiffers ( Ekolectric BV and Accenda BV)
Martin de Haas (ELBIBI bv.)
Anton Schaap (Trikelet BV)
Benjamin Krempel (PumpTire AG)
Gregorio Cappuccino (Calbatt)
Investment Pitch Session II
[ Room: Penn Rooms I&II]
'Bio-economy'
8-minute pitches from Emerging Companies followed by 7-minute Q&A from Investor Jury

EXPERT REVIEWERS:
Casper Bruens (DSM Venturing / Chemelot Ventures)
Karen Noel (Gide Loyrette Nouel)
Ruggero Recchioni (Intesa Sanpaolo S.p.A.)
Rolf Nagel (Munich Venture Partners)
Yvette Go (SET Ventures)
Joost Waeterloos (The Dow Chemical Company)

PRESENTERS:
Peter Van der Klok (TCE Gofour BV)
Benedikt Eska (O-flexx)
Gilbert Curtessi (EnergyTransformers / Transmare)
Reinhold Glauner (CPD-SWISS Ltd)
Wouter Ducheyne (Caloritum NV)
Arnout Van Diem (Algae Food & Fuel)
One2One Meetings
[ Room: Exchange Hall Foyer]
13:00 Networking Lunch
[ Room: Exchange Hall Foyer]
One2One Meetings
[ Room: Exchange Hall Foyer]
14:00 Showcase Growth Company Presentations B
[ Room: Diamond Room]
'Energy & Smart Mobility'
Presenters deliver a 6-minute pitch each followed by feedback from 3 Industry Experts
MODERATOR: Pierre Egot (Gimv)
PANELISTS:
Johan Peeters (ABB)
Benjamin Wainstain (Demeter Partners)
Alexander Baum (Evonik Venture Capital)
15:00 Investment Pitch Session III
[ Room: Mees Auditorium]
'Energy & Efficiency'
8-minute pitches from Emerging Companies followed by 7-minute Q&A from Investor Jury

EXPERT REVIEWERS:
Luis Manero (Cleantech iNNvest)
Alexandre de Gandt (Go4Venture)
Johannes David Peschko (Sirius Venture Partners GmbH)
Winfried Weigel (Weigel Corporate Finance)
Albert Fischer (Yellow&Blue Investment Management BV)

PRESENTERS:
Markus Klippstein (siOPTICA GmbH)
Luca Rossettini (D-Orbit)
Zdravko Angelov (VizionZ Engineering BV)
Denis Bychkovskii (SmS tenzotherm GmbH)
Marc Schouten (Delft Spectral Technologies)
Harm Botter (ExxFire BV)
Investment Pitch Session IV
[ Room: Penn Rooms I&II]
'Delta & Water and Environmental Technology'
8-minute pitches from Emerging Companies followed by 7-minute Q&A from Investor Jury

EXPERT REVIEWERS:
Jörg Nowak (A2C Capital GmbH )
Jeroen Meinders (Amsterdam Climate and Energy Fund)
Markus Flick (Evides)
Janne Juhola (Finnvera plc)
Massimo Sapienza (Helio Capital)
Wouter Veer (Ifund)
Jon Berg (Sarsia Seed)
Bouke Feenstra (Shell Technology Ventures)

PRESENTERS:
Jan Willem Roël (FlexBase)
Edwin Schouten (Blue Motion Energy B.V.)
Patrick Heuts (Oscillating Foil Development BV (O-foil))
Tuomas Riski (Norsepower Oy Ltd)
Wayne Byrne (OxyMem )
Hans-Anton Keserue (rqmicro Ltd)
Rob Vandermeij (EFC Separations BV)
One2One Meetings
[ Room: Exchange Hall Foyer]
16:30 Coffee break
[ Room: Exchange Hall Foyer]
One2One Meetings
[ Room: Exchange Hall Foyer]
17:00 Showcase Growth Company Presentations C
[ Room: Diamond Room]
'Delta & Water, and Environmental Technologies'
Presenters deliver a 6-minute pitch each followed by feedback from 3 Industry Experts
MODERATOR: Diana Saraceni (360° Capital Partners)
PANELISTS:
Markus Moor (Emerald Technology Ventures AG)
Jonathan Pulitzer (GE Ventures)
Andre Shortell (GP Bullhound Ltd)
18:10 Closing Keynote
[ Room: Diamond Room]
Peter van Paridon (DSM)
18:30 CTS Networking dinner
[ Room: Exchange Hall Foyer]
20:30 Post dinner networking drinks hosted by Niton Capital at Blender Bar
'Transfer by bus to the bar'
23:00 Transfer back to hotels
 
Friday 21 November 2014
08:00 Cleantech Summit Rotterdam Day II
'Registration'
09:00 Keynote: Resilient cities and technology in Mees Auditorium
[ Room: Mees Auditorium]
Fred van Beuningen (Rotterdam Partners)
09:15 Showcase Growth Company Presentations D
[ Room: Mees Auditorium]
'Advanced Materials and Bio-based Products'
Presenters deliver a 6-minute pitch each followed by feedback from 3 Industry Experts
MODERATOR: Davide Turco (Intesa Sanpaolo S.p.A.)
PANELISTS:
Casper Bruens (DSM Venturing / Chemelot Ventures)
Henk Vooijs (Rotterdam Partners)
Michael Krel (Sofinnova Partners)
10:15 Coffee break
[ Room: Exchange Hall Foyer]
One2One Meetings
[ Room: Exchange Hall Foyer]
10:45 Investment Pitch Session V
[ Room: Mees Auditorium]
'Energy & Efficiency'
8-minute pitches from Emerging Companies followed by 7-minute Q&A from Investor Jury

EXPERT REVIEWERS:
Huseyin Demirhisar (Angel Wings Ventures)
Stephan Decher (Clean Capital)
Pedro Ribeiro Santos (ES Ventures)
Fabrice Bienfait (ETF Partners)
Ana Gallego (Iberdrola)

PRESENTERS:
Michiel Mensink (Exasun)
Simon Hombersley (Estus Power)
Mark Jansson Kragh (Arsizio AB)
Karin Nettenbreijers (BewustWijzer)
Investment Pitch Session VI
[ Room: Penn Rooms I&II]
'Bio-economy'
8-minute pitches from Emerging Companies followed by 7-minute Q&A from Investor Jury

EXPERT REVIEWERS:
Claude J. Stoufs (Capricorn Venture Partners NV)
Carolina Rubio Miner (Cleantech iNNvest)
Pedro Manuel Vilarinho (Cotec Portugal)
Hans Maenhout (Finindus NV)
Michael Krel (Sofinnova Partners)
Laura Rooseboom (Start Green Capital)

PRESENTERS:
Michiel Lensink (Photanol)
Steve van Zutphen (Magpie Polymers)
Michael van der Jagt (PARX Plastics)
Kuno Buijze (Equal Opportunity Carbon B.V.)
Max Beaumont (Skytree (Giaura BV))
Goncalo Costa (BioMimetx Lda)
One2One Meetings
[ Room: Exchange Hall Foyer]
12:15 Closing Keynote
[ Room: Mees Auditorium]
Ahmed Aboutaleb (Rotterdam World Port City)
12:30 Awards Ceremony Emerging Companies & Closing
[ Room: Mees Auditorium]
13:00 Networking Lunch
[ Room: Exchange Hall Foyer]
14:00 End of the CTS Rotterdam 2014







Powered by e-unlimited.com
Registration & Profiling Platform v1.3.6498.30667
Copyright ©1998-2019 Europe Unlimited - All rights reserved